Results

Tuesday 31 October 2017

Premier Division

Att. 358
Margate
  • Jordan Chiedozie 16' (Pen)
1 - 1 Full time
Metropolitan Police
  • Lloyd Macklin 85'
Att. 607
Needham Market
  • Gareth Heath 66'
1 - 1 Full time
Billericay Town
  • Jake Robinson 22' (Pen)
Att. 199
Staines Town
  • Elliott Buchanan 47'
  • Mohamed Bettamer 70'
  • Max Worsfold 88'
3 - 2 Full time
Enfield Town
  • Drew Roberts 50'
  • Aaron Greene 79'

North Division

Att. 72
Barking
  • Theophilus Ola 9'
1 - 0 Full time
AFC Sudbury
Att. 72
Waltham Abbey
  • Firmin Ngandu 23'
  • Darrell Russell 56'
  • Billy Holland 79'
  • Firmin Ngandu 87'
  • Aron Gordon 89'
5 - 1 Full time
Mildenhall Town
  • Joseph Asensi 70' (Pen)

South Division

Att. 68
Chipstead
  • Samuel Bell 9'
  • Callum Maclean 54'
  • Samuel Bell 90'
  • Jeremy Boakye 90'
4 - 0 Full time
East Grinstead Town

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 123
AFC Hornchurch
2 - 3 Full time
Chelmsford City
Att. 54
Maldon & Tiptree
  • Ryan Clampin 18' (Pen)
1 - 3 Full time
Romford
Att. 105
Witham Town
0 - 4 Full time
Dagenham & Redbridge

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying Replays

Att. 145
Bedford Town
2 - 4 Full time
Brentwood Town
  • Joshua Wiggins 27'
  • Joshua Wiggins 54'
  • Joshua Wiggins 59'
  • Brenden Cavalier 65'
Att. 81
Chalfont St Peter
0 - 3 Full time
Bury Town
  • Kyran Clements 45'
  • Noel Aitkens 83'
  • Cemal Ramadan 85'
  • Noel Aitkens 90' (Sent Off)
Att. 301
Folkestone Invicta
  • Scott Heard 101'
1 - 1 Full time
Leiston
  • Joe Jefford 115'
AET
Leiston win 5 - 6 on penalties.
Att. 121
Harlow Town
  • Jared Small 6'
  • Reece Dobson 27'
  • Alexander Read 38'
  • Sammy Dadson 50'
4 - 2 Full time
Aylesbury
Att. 224
Heybridge Swifts
2 - 1 Full time
Tonbridge Angels
  • Alexander Akrofi 80'
Att. 126
Merstham
0 - 2 Full time
Sittingbourne
Att. 84
Thurrock
1 - 4 Full time
Kingstonian

Sussex County Cup 17-18 - Round Two

Att. 114
Burgess Hill Town
4 - 0 Full time
Hailsham Town
Att. 113
Hastings United
  • George Taggart 42'
  • Davide Rodari 61' (Pen)
  • Ansu Janneh 81'
3 - 1 Full time
Hassocks

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 444
Dulwich Hamlet
  • Muhammadu Faal 10'
  • Nana Boakye-Yiadom 35'
  • Muhammadu Faal 45'
  • Gavin Tomlin 84'
4 - 1 Full time
Greenwich Borough
  • Francis Babalola 49'

Hertfordshire County Cup 17-18 - Round One

Att. 53
Harpenden Town
2 - 1 Full time
Potters Bar Town
  • Rokas Janilionis 90'
Att. 128
Hertford Town
  • Ollie Sharman 92'
  • Charles Cole 93'
2 - 2 Full time
Cheshunt
Hertford Town win 4 - 2 on penalties.
Att. 41
London Colney
2 - 3 Full time
Ware
  • Yannick Kamanan 27'
  • Yannick Kamanan 74' (Pen)
  • Elliott Grant Charles 88'

Surrey County Cup 17-18 - Round One

Att. 55
South Park
2 - 2 Full time
Ashford Town (Middlesex)
South Park win 4 - 2 on penalties.

The Women's Cup Sponsored by Goodmove.co.uk 17-18 - Round One

Att. 60
Worthing
0 - 2 Full time
West Ham United

Monday 30 October 2017

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying Replays

Att. 170
Haringey Borough
  • Michael Ademiluyi 26'
1 - 0 Full time
Harrow Borough

Sunday 29 October 2017

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying

Att. 156
Thamesmead Town
3 - 1 Full time
Brightlingsea Regent
  • Aaron Condon 29'

Saturday 28 October 2017

South Division

Att. 243
Ashford United
  • Tyrell Richardson-Brown 12'
1 - 1 Full time
Whyteleafe
  • Samuel Clayton 45'
Att. 234
Herne Bay
  • Alexander Mulrooney-Skinner 21'
  • Nassim Dukali 75' (Pen)
  • Thomas Carlton 79'
  • Nassim Dukali 85' (Pen)
4 - 1 Full time
Shoreham
  • Sean Roddy 59'
Att. 149
Horsham
0 - 0 Full time
South Park
Att. 100
Phoenix Sports
0 - 1 Full time
East Grinstead Town
  • Marcus Elliott 85'
Att. 206
Ramsgate
0 - 0 Full time
Guernsey

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying

Att. 91
Aylesbury
0 - 0 Full time
Harlow Town
Att. 71
Barking
  • Toib Adeyemi 45' (Sent Off)
0 - 2 Full time
Beaconsfield Town
Att. 144
Biggleswade Town
0 - 5 Full time
Wingate & Finchley
  • Sean Cronin 17'
  • Luke Ifil 39'
  • Rob Laney 45'
  • Reece Beckles-Richards 72'
  • Ahmet Rifat 90'
Att. 864
Billericay Town
  • Joseph Ellul 81'
  • Joseph Ellul 82'
  • Ricky Modeste 89'
3 - 1 Full time
Tooting & Mitcham United
  • Michael Dixon 38'
Att. 102
Bowers & Pitsea
  • Jamie Dicks 60'
1 - 1 Full time
Egham Town
Att. 156
Brentwood Town
0 - 0 Full time
Bedford Town
Att. 197
Burgess Hill Town
  • Lee Harding 32'
  • Pat Harding 40' (Pen)
2 - 0 Full time
Aveley
Att. 273
Bury Town
  • Kyran Clements 62' (Sent Off)
1 - 1 Full time
Chalfont St Peter
Att. 150
Corinthian-Casuals
  • Josh Uzun 25'
  • Maxwell Oldham 28'
  • Tommy Smith 45' (Sent Off)
  • Reyon Dillon 89'
3 - 1 Full time
Hertford Town
  • Charlie Ruff 7'
  • Jay Lovell 87' (Sent Off)
Att. 133
Cray Wanderers
2 - 2 Full time
Grays Athletic
  • Kieran Bishop 17'
  • Jamie Slabber 53'
Att. 175
Dorking Wanderers
  • Giuseppe Sole 9'
  • Giuseppe Sole 40'
  • Matthew Briggs 63'
  • Gareth Chendlik 85'
  • Gareth Chendlik 90'
5 - 0 Full time
Ware
  • Tom Coulton 84' (Sent Off)
Att. 102
Dunstable Town
1 - 4 Full time
Lewes
Att. 103
Harrow Borough
1 - 1 Full time
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 43'
Att. 299
Hastings United
  • Ansu Janneh 29'
  • Ansu Janneh 81'
  • Oliver Rowe 90'
3 - 4 Full time
Ashford Town (Middlesex)
Att. 171
Hendon
  • Niko Muir 18'
  • Matthew Ball 28'
  • Dave Diedhiou 36'
3 - 1 Full time
Kings Langley
Att. 265
Hitchin Town
5 - 0 Full time
Cheshunt
Att. 534
Kings Lynn Town
0 - 1 Full time
Mildenhall Town
Att. 201
Leatherhead
1 - 0 Full time
Hythe Town
Att. 191
Leiston
  • Matthew Blake 61'
1 - 1 Full time
Folkestone Invicta
  • Ian Draycott 5'
Att. 105
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 14'
  • Junior Ogedi-Uzokwe 45' (Pen)
  • Sulaiman Bah 85'
3 - 0 Full time
Walton Casuals
Att. 90
Metropolitan Police
  • Bayley Mummery 53'
  • Lloyd Macklin 55' (Pen)
  • Jonathan Wright 89'
3 - 0 Full time
AFC Sudbury
Att. 173
Needham Market
3 - 1 Full time
Arlesey Town
Att. 83
Potters Bar Town
  • Michael Murray 23'
  • Steve Brown 29'
  • Lee O'Leary 74'
3 - 0 Full time
Witham Town
Att. 303
Royston Town
2 - 0 Full time
Enfield Town
Att. 165
Sittingbourne
1 - 1 Full time
Merstham
Att. 247
Staines Town
0 - 3 Full time
Margate
  • Jack Evans 29'
  • Chris Sessegnon 50'
  • Jordan Chiedozie 61' (Pen)
Att. 405
Tonbridge Angels
  • Daniel Thompson 11'
  • Joseph Turner 17'
  • Xavier Vidal 20'
3 - 3 Full time
Heybridge Swifts
  • Juan Luque 9'
  • Samuel Bantick 15'
  • Luke Callander 81'
Att. 203
Waltham Abbey
0 - 3 Full time
Dulwich Hamlet
  • Reise Allassani 48'
  • Nathan Ferguson 50'
  • Michael Chambers 57'
Att. 512
Worthing
  • Benjamin Pope 16'
  • Benjamin Pope 90'
  • Kieron Pamment 90'
3 - 0 Full time
Lowestoft Town

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

15:00
Romford
  • Carlos Djalo So 61'
  • James Ishmail 79'
2 - 1 Full time
AFC Hornchurch
  • Theo Fairweather-Johnson 67'

Friday 27 October 2017

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying

Att. 225
Kingstonian
3 - 3 Full time
Thurrock
  • Joe Christou 27'
  • Jordan Clark 66'

Wednesday 25 October 2017

North Division

Att. 183
Grays Athletic
  • Jamie Slabber 38'
  • Adeyinka Cole 41'
  • Adeyinka Cole 60'
3 - 3 Full time
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 50'
  • Quba Gordon 88'
  • Ralston Gabriel 96'

Surrey County Cup 17-18 - Round One

Att. 40
Croydon
2 - 2 Full time
Molesey
  • Ronald Sobowale 69'
  • Ronald Sobowale 85'
Molesey win 11 - 12 on penalties.

Tuesday 24 October 2017

Premier Division

Att. 333
Enfield Town
  • Mario Noto 64'
  • Taylor McKenzie 90'
2 - 2 Full time
Leiston
  • Regan Pelling 2'
  • Patrick Brothers 25'
Att. 336
Merstham
0 - 4 Full time
Dulwich Hamlet
  • Nathan Ferguson 14'
  • Reise Allassani 18'
  • Nathan Ferguson 55'
  • Reise Allassani 75'
Att. 101
Metropolitan Police
  • Jonathan Wright 23'
  • Jonathan Wright 74'
2 - 0 Full time
Burgess Hill Town
Att. 222
Tooting & Mitcham United
  • Chace O'Neil 55' (Sent Off)
0 - 1 Full time
Folkestone Invicta
  • Callum Davies 64'

North Division

Att. 136
AFC Hornchurch
0 - 1 Full time
Dereham Town
  • Ryan Crisp 20'
Att. 78
Barking
  • Kiernan Hughes-Mason 48'
  • Abayomi Seymour 85'
2 - 1 Full time
Aveley
  • Ross Gleed 7'
Att. 142
Cheshunt
  • Tom Bruno 16'
  • Emmanuel Osei 53'
  • Tom Bruno 76' (Pen)
3 - 2 Full time
Mildenhall Town
  • Luke Butcher 13'
  • Matthew Green 45'
Att. 55
Ware
  • Murat Karagul 10'
  • Gareth Madden 90'
  • Junior Appiah 90' (Sent Off)
2 - 4 Full time
Bowers & Pitsea
  • Tony Stokes 14'
  • David Knight 23'
  • Jamie Salmon 27'
  • Ben Sartain 68'
Att. 95
Witham Town
  • Max Bradford 35'
  • Tyler Corlett 51' (Sent Off)
  • Samuel Ashford 90'
2 - 3 Full time
Hertford Town
  • Tommy Wade 24'
  • Ricky Light 53'
  • Brett O'Connor 90'

South Division

Att. 279
Hastings United
  • Sam Cruttwell 49'
1 - 2 Full time
Thamesmead Town
  • Paul Vines 90'
  • Raphael Duyile 90'
Att. 124
Phoenix Sports
  • Jeff Duah-Kessie 12'
  • Frankie Sawyer 19'
2 - 0 Full time
Ashford United
Att. 161
Ramsgate
0 - 1 Full time
VCD Athletic
  • Omar Lawson 75'
Att. 160
Sittingbourne
  • Christopher Elliott 0' (Sent Off)
0 - 0 Full time
Cray Wanderers

Suffolk County Cup 17-18 - Round One

Att. 123
AFC Sudbury
2 - 2 Full time
Haverhill Borough
AFC Sudbury win 5 - 4 on penalties.

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 1210
Billericay Town
  • Billy Bricknell 8'
  • Jake Robinson 11'
  • Billy Bricknell 24'
  • Billy Bricknell 52'
  • Jake Robinson 71'
  • Daniel Walker 73'
  • Jake Robinson 80'
7 - 3 Full time
Southend United
Att. 81
Tilbury
0 - 0 Full time
Harlow Town
Harlow Town win 4 - 5 on penalties.

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 179
Bury Town
0 - 0 Full time
Heybridge Swifts
Heybridge Swifts win 4 - 5 on penalties.
Att. 253
Margate
  • Jack Bray 9'
  • Matthew Bodkin 81'
2 - 2 Full time
Corinthian-Casuals
  • Jordan Clarke 20'
  • Jack Strange 90'
Corinthian-Casuals win 3 - 5 on penalties.
Att. 88
Soham Town Rangers
  • Lewis Endacott 6'
  • Jonathan Kaye 35'
  • Lewis Endacott 55' (Sent Off)
2 - 3 Full time
Brentwood Town
  • Ezekiel Bademosi 10'
  • Harry Gibbs 46'
  • Joshua Wiggins 48'
  • Matthew Price 54' (Sent Off)
Att. 68
South Park
  • Nathan Ayling 43'
  • Joe Jackson 47'
2 - 5 Full time
Chipstead
  • Samuel Bell 15'
  • Dylan Cascoe 18'
  • Dylan Merchant-Simmonds 37' (OG)
  • Matthew Warren 51'
  • Oliver Twum 57'

Surrey County Cup 17-18 - Preliminary Round

Att. 121
Dorking Wanderers
  • James McShane 22'
  • Tom Hutchings 50'
  • Samuel Beard 62'
  • Tom Hutchings 90'
4 - 1 Full time
Walton Casuals

Sussex County Cup 17-18 - Round Two

Att. 38
East Grinstead Town
  • Charlie Postance 11'
  • Charlie Postance 33'
  • Charlie Postance 67'
  • Jack Meeres 73'
  • Will Hoare 81'
5 - 1 Full time
Oakwood
Att. 107
Horsham
  • Darren Boswell 22'
  • Darren Boswell 45'
  • Jack Hartley 46'
  • Toby House 60'
  • Michael Waller 83'
  • Michael Waller 90'
6 - 3 Full time
Newhaven
Att. 355
Worthing
  • Benjamin Pope 29'
  • Benjamin Pope 39'
  • Kieron Pamment 52'
  • Benjamin Pope 57' (Pen)
  • Kieron Pamment 82'
5 - 0 Full time
Lancing

Monday 23 October 2017

South Division

Att. 314
Carshalton Athletic
0 - 3 Full time
Greenwich Borough
  • Charlie MacDonald 14'
  • Mark Phillips 58'
  • Jack Barham 90'

London County Cup 17-18 - Round One

Att. 127
Hendon
  • Chima Uchechi 75'
  • Oliver Sprague 90'
2 - 2 Full time
Wingate & Finchley
  • Ricardo Price 6'
  • Ben Pattie 14'
Hendon win 4 - 3 on penalties.

Saturday 21 October 2017

Premier Division

Att. 1559
Billericay Town
  • Billy Bricknell 74' (Pen)
  • Sam Deering 86'
2 - 1 Full time
Enfield Town
  • Taylor McKenzie 38'
Att. 175
Dorking Wanderers
  • Lewis Taylor 18'
  • James McShane 58'
  • Samuel Beard 70'
3 - 2 Full time
Needham Market
  • Jamie Griffiths 51'
  • Jamie Griffiths 75'
Att. 1971
Dulwich Hamlet
  • Nathan Ferguson 34'
  • Nyren Clunis 49'
  • Michael Chambers 85'
3 - 2 Full time
Burgess Hill Town
  • Tony Garrod 47'
  • Quade Taylor 59' (OG)
Att. 168
Harlow Town
  • Alexander Read 90'
1 - 1 Full time
Margate
  • Jay May 31'
Att. 158
Harrow Borough
  • Curtis Ujah 60'
1 - 2 Full time
Brightlingsea Regent
  • Thomas Richardson 18'
  • Thomas Richardson 51'
Att. 215
Kingstonian
  • Sam Alderson 4'
  • Alec Fiddes 90'
2 - 1 Full time
Wingate & Finchley
  • Ahmet Rifat 36'
Att. 321
Leiston
  • Matthew Blake 61'
1 - 5 Full time
Folkestone Invicta
  • Scott Heard 8'
  • Ian Draycott 17'
  • Samuel Hasler 26'
  • Adam Yusuff 45' (Pen)
  • Adam Yusuff 73' (Pen)
Att. 120
Merstham
  • Ryan Hall 12'
  • Daniel Bennett 25'
  • Ryan Hall 31'
  • Ryan Hall 35'
  • Reece Hall 83'
  • Youssef Bamba 90'
6 - 2 Full time
Lowestoft Town
  • Cruise Nyadzayo 36'
  • Travis Cole 39'
Att. 106
Metropolitan Police
  • Gavin James 20'
  • Lloyd Macklin 22'
  • Gavin James 48'
3 - 1 Full time
Thurrock
  • Lloyd Macklin 68' (OG)
Att. 317
Staines Town
  • Elliott Buchanan 35'
  • Mohamed Bettamer 63'
  • Max Worsfold 82'
3 - 0 Full time
Leatherhead
Att. 549
Tonbridge Angels
  • Joseph Turner 11'
1 - 2 Full time
Tooting & Mitcham United
  • Omar Folkes 14'
  • Callum Adonis-Taylor 59' (OG)
Att. 614
Worthing
  • Alfie Young 52'
1 - 2 Full time
Hendon
  • Niko Muir 72'
  • Joshua Walker 87'

North Division

Att. 89
Bowers & Pitsea
  • Tony Stokes 45'
  • David Knight 90'
2 - 0 Full time
Aveley
Att. 389
Canvey Island
  • George Craddock 8'
  • Ryan Charles 35'
  • Mitchel Gilbey 100' (Pen)
3 - 2 Full time
AFC Sudbury
  • Alfie Carroll 17'
  • Oliver Peters 90'
Att. 117
Cheshunt
0 - 2 Full time
Dereham Town
  • Jake Anema 45'
  • Daniel Beaumont 64'
Att. 275
Grays Athletic
  • Adeyinka Cole 36'
  • Kieran Bishop 48'
  • Ryan Mahal 56'
3 - 1 Full time
Tilbury
  • Ryan Melaugh 13'
Att. 148
Haringey Borough
  • Anthony McDonald 18'
  • Ralston Gabriel 24'
  • Ralston Gabriel 31'
  • Ralston Gabriel 39'
4 - 0 Full time
Norwich United
Att. 189
Hertford Town
  • Ricky Light 45'
  • Michael Toner 62'
  • Mark Summers 74'
  • Charlie Edwards 86'
4 - 0 Full time
Brentwood Town
  • Daryl Robson 70' (Sent Off)
Att. 81
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 56' (Pen)
1 - 1 Full time
Ware
  • Yannick Kamanan 52'
Att. 228
Mildenhall Town
0 - 2 Full time
Heybridge Swifts
  • Kreshnic Krasniqi 2'
  • Jack Cawley 65'
Att. 105
Potters Bar Town
  • Michael Murray 1'
1 - 1 Full time
Witham Town
  • Tyler Corlett 35'
  • Liam Whipps 88' (Sent Off)
Att. 81
Romford
  • Craig Jeaking 50'
1 - 2 Full time
Bury Town
  • Darren Mills 33' (Sent Off)
  • Oliver Hughes 79'
  • Tevan Allen 90'
Att. 156
Soham Town Rangers
  • Lee Chaffey 47'
1 - 2 Full time
AFC Hornchurch
  • George Purcell 36'
  • George Purcell 60'
Att. 88
Waltham Abbey
  • Darrell Russell 12'
  • Steven Sylvester-Ajudua 84'
2 - 2 Full time
Barking
  • Daniel Gilchrist 3'
  • Daniel Gilchrist 79'

South Division

Att. 316
Carshalton Athletic
  • Raheem Sterling-Parker 45' (Pen)
  • Mickel Miller 61'
  • Tommy Bradford 87'
  • Ricky Korboa 89'
4 - 2 Full time
Ashford United
  • Max Watters 73'
  • Matthew Day 90'
Att. 167
Corinthian-Casuals
  • Mu Maan 24'
  • Maxwell Oldham 66'
  • Maxwell Oldham 69'
3 - 2 Full time
Hastings United
  • Simon Johnson 3'
  • Samuel Adams 50'
Att. 98
East Grinstead Town
0 - 2 Full time
Guernsey
  • Ross Allen 64'
  • Robbie-Joe Legg 90'
Att. 168
Faversham Town
  • Luke Griffiths 47'
  • Luke Griffiths 53'
  • Oliver Lee 69'
3 - 1 Full time
VCD Athletic
  • Ellis Brown 18'
Att. 127
Horsham
  • George Landais 8'
  • George Landais 43'
  • Dean Bown 54'
3 - 1 Full time
Molesey
  • Oluwole Akinsanya 37'
Att. 472
Lewes
  • William Medlock 45'
  • Bouwe Bosma 56'
  • Jamie Brotherton 60'
  • William Medlock 66'
  • Jamie Brotherton 70' (Pen)
  • William Medlock 75'
  • Ronnie Conlon 81'
  • Wilfred Grimaud 89'
8 - 1 Full time
Herne Bay
  • Thomas Carlton 12'
Att. 103
Phoenix Sports
  • Luke Miller 37'
  • Christie Pattisson 44'
  • Jeff Duah-Kessie 62'
  • Frankie Sawyer 72'
  • Stefan Wright 83' (Sent Off)
4 - 0 Full time
Ramsgate
Att. 156
Sittingbourne
  • Ben Gorham 0' (Sent Off)
  • Kane Rowland 90'
1 - 1 Full time
Chipstead
  • Jordan Martin 7'
Att. 110
Thamesmead Town
0 - 1 Full time
Cray Wanderers
  • Michael Power 90'
Att. 170
Walton Casuals
  • Josh Kelly 45'
  • Mohamed Abukar 48'
2 - 2 Full time
Hythe Town
  • Kieron Campbell 1'
  • Jerson Dos Santos 70'
Att. 153
Whyteleafe
  • Scott Day 70'
1 - 1 Full time
Greenwich Borough
  • Jack Sammoutis 3'

Wednesday 18 October 2017

North Division

Att. 216
Grays Athletic
  • Adeyinka Cole 47'
1 - 0 Full time
Bowers & Pitsea

South Division

Att. 331
Lewes
0 - 1 Full time
Corinthian-Casuals
  • Gabriel Odunaike 88'
Att. 101
Thamesmead Town
  • Laurent Mendy 41'
  • Richard Avery 90'
2 - 1 Full time
Herne Bay
  • Jake Embery 50'

The Women's Cup Sponsored by Goodmove.co.uk 17-18 - Round One

Att. 93
Charlton Athletic
22 - 0 Full time
Tonbridge Angels

Tuesday 17 October 2017

Premier Division

Att. 552
Dulwich Hamlet
  • Nyren Clunis 16'
  • Michael Chambers 29'
  • Reise Allassani 55'
  • Nyren Clunis 90'
4 - 0 Full time
Harlow Town
Att. 317
Folkestone Invicta
  • Kieron McCann 25'
  • Callum Davies 66'
  • Samuel Hasler 81'
3 - 0 Full time
Leatherhead
Att. 153
Hendon
  • Zak Joseph 25'
1 - 0 Full time
Needham Market
Att. 369
Margate
0 - 2 Full time
Merstham
  • Richard Pingling 17'
  • Mthuthuzeli Henriques 71'
Att. 279
Tonbridge Angels
  • Alexander Akrofi 25'
  • Nathan Elder 52'
2 - 1 Full time
Leiston
  • Jack Ainsley 3'

North Division

Att. 183
AFC Sudbury
  • Billy Holland 10'
1 - 1 Full time
Aveley
  • Jordon Watson 81'
Att. 70
Brentwood Town
  • Matthew Price 10'
  • Luke Foster 34'
  • Matthew Price 78'
  • Andrew Freeman 85'
4 - 1 Full time
Ware
  • Murat Karagul 62'
Att. 165
Dereham Town
  • Robbie Linford 51'
  • Jamie Forshaw 65'
  • Jamie Forshaw 90'
3 - 1 Full time
Mildenhall Town
  • Craig Calver 54'
Att. 161
Heybridge Swifts
  • Samuel Bantick 7'
  • Samuel Bantick 20'
  • Kreshnic Krasniqi 23'
  • Joshua Fagbohun 33'
  • Samuel Bantick 65' (Pen)
  • Luke Callander 88' (Pen)
6 - 0 Full time
Hertford Town
  • Glenn Draper 80' (Sent Off)
Att. 98
Waltham Abbey
  • Firmin Ngandu 22'
  • Michael Spencer 31'
  • Aron Gordon 83'
3 - 2 Full time
Cheshunt
  • Jason Hallett 25'
  • Jason Hallett 85'

South Division

Att. 74
Chipstead
  • Erivaido Felix 5'
  • Allan Tait 35'
2 - 1 Full time
Shoreham
  • George Gaskin 49'
Att. 66
East Grinstead Town
  • Charlie Postance 44'
  • Ollie Gill 78'
2 - 0 Full time
Carshalton Athletic
Att. 249
Hastings United
  • Kenny Pogue 18'
  • Samuel Adams 54'
  • Rhys Whyborne 90'
3 - 3 Full time
Horsham
  • George Landais 58'
  • Joseph Shelley 77'
  • Charles (Charlie) Farmer 88'
Att. 98
Phoenix Sports
0 - 1 Full time
Faversham Town
  • Luke Griffiths 34'
Att. 135
Ramsgate
  • Rory Smith 32'
  • Alfie Paxman 88'
2 - 2 Full time
Walton Casuals
  • Joe Hicks 45'
  • Sean McCormack 45'

Middlesex County Cup 17-18 - Round One

Att. 41
Bedfont Sports
2 - 3 Full time
Harrow Borough

The Emirates FA Cup 17-18 - Third Round Qualifying Replays

Att. 1464
Billericay Town
  • Robert Evans 27'
  • Sam Deering 31'
  • Robert Evans 90' (Sent Off)
2 - 1 Full time
Brackley Town
Att. 820
Enfield Town
  • Aaron Greene 73'
1 - 3 Full time
Maidstone United
AET

London County Cup 17-18 - Round One

Att. 49
Greenwich Borough
2 - 0 Full time
Barking

Surrey County Cup 17-18 - Preliminary Round

Att. 66
Knaphill
1 - 2 Full time
Metropolitan Police

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 60
Wingate & Finchley
  • Antoine Akinola 41'
  • Luke Ifil 85'
2 - 1 Full time
Potters Bar Town
  • Eoin Casey 47'

Monday 16 October 2017

North Division

Att. 173
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 18'
  • Ralston Gabriel 77'
2 - 2 Full time
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 9'
  • Christopher Millar 57'

Saturday 14 October 2017

Premier Division

Att. 222
Brightlingsea Regent
0 - 3 Full time
Tooting & Mitcham United
  • Michael Dixon 30'
  • Omar Folkes 53'
  • Juevan Spencer 88'
Att. 227
Dorking Wanderers
0 - 2 Full time
Leiston
  • Patrick Brothers 62'
  • Joseph Marsden 79'
Att. 184
Harlow Town
  • Alexander Read 49' (Pen)
  • Reece Dobson 66'
2 - 1 Full time
Harrow Borough
  • Kurtis Cumberbatch 38'
Att. 265
Hendon
  • Michael Corcoran 55'
  • Niko Muir 90' (Pen)
2 - 1 Full time
Tonbridge Angels
  • Christopher Kinnear 54'
Att. 391
Lowestoft Town
  • Jake Reed 45' (Pen)
  • Jake Reed 68'
2 - 1 Full time
Kingstonian
  • Mitchal Gough 80'
Att. 322
Staines Town
  • Mohamed Bettamer 63'
1 - 1 Full time
Dulwich Hamlet
  • Nyren Clunis 47'
Att. 131
Wingate & Finchley
  • Rob Laney 68'
  • Rob Laney 78'
  • Ben Pattie 83'
3 - 2 Full time
Merstham
  • Daniel Bennett 4' (Pen)
  • Stephan Hamilton-Forbes 17'
Att. 855
Worthing
  • Kieron Pamment 26'
  • Isaac (Zack) Newton 60'
  • Kieron Pamment 90' (Pen)
3 - 3 Full time
Metropolitan Police
  • Lloyd Macklin 7'
  • Lloyd Macklin 86' (Pen)
  • Lloyd Macklin 89'

North Division

Att. 211
AFC Hornchurch
  • Brad Warner 80'
1 - 0 Full time
Bowers & Pitsea
Att. 222
AFC Sudbury
  • Jamie Eaton-Collins 2'
  • Jake Clowsley 70'
2 - 1 Full time
Romford
  • Gregory Akpele 62'
Att. 262
Aveley
  • Jordon Watson 16'
  • Adam Bolle 21'
2 - 2 Full time
Soham Town Rangers
  • Lee Chaffey 60'
  • Craig Gillies 90'
Att. 60
Barking
  • Sam Shaban 65'
1 - 3 Full time
Mildenhall Town
  • Shaun Avis 39' (Pen)
  • Daniel Brown 45'
  • Craig Calver 52'
Att. 129
Brentwood Town
  • Bradley Hunter 88'
1 - 1 Full time
Cheshunt
  • Brenden Cavalier 33' (OG)
Att. 338
Bury Town
  • Ricky Spriggs 66'
1 - 2 Full time
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 57' (Pen)
  • Kieran Bailey 76'
  • Dexter Peter 93' (Sent Off)
Att. 141
Dereham Town
  • Jamie Forshaw 2'
  • Daniel Beaumont 6'
  • Jamie Forshaw 38'
3 - 1 Full time
Potters Bar Town
  • Pierre Etienne 88'
Att. 88
Norwich United
  • Hafeez Sanusi 25'
  • Adam Hipperson 48'
2 - 0 Full time
Waltham Abbey
Att. 95
Tilbury
  • Emiel Aiken 25'
1 - 2 Full time
Hertford Town
  • Brett O'Connor 43'
  • Ollie Sharman 76'
Att. 98
Ware
0 - 5 Full time
Grays Athletic
  • Prince Madu 29' (OG)
  • Samuel Cross 32'
  • Timothy Monsheju 63'
  • Kieran Bishop 83'
  • Timothy Monsheju 90'
  • Stanley Muguo 90' (Sent Off)
Att. 141
Witham Town
  • Usman Adeniji 27'
1 - 3 Full time
Canvey Island
  • George Sykes 8'
  • George Sykes 20'
  • George Sykes 69'

South Division

Att. 260
Ashford United
  • Thomas Cooney 16'
1 - 1 Full time
East Grinstead Town
  • Charlie Postance 5'
Att. 61
Chipstead
0 - 2 Full time
Thamesmead Town
  • Bode Anidugbe 25'
  • Tashi Kwayie 79'
Att. 148
Cray Wanderers
  • Aaron Rhule 15'
  • Karl Dent 40'
  • Aaron Rhule 60'
  • Michael Power 62'
4 - 2 Full time
Corinthian-Casuals
  • Malachi Robinson 64'
  • Reyon Dillon 74'
Att. 101
Greenwich Borough
  • Jack Barham 15' (Pen)
  • Jack Barham 80' (Pen)
2 - 1 Full time
South Park
  • Kieran Lavery 70'
Att. 705
Guernsey
  • David Rihoy 5'
  • Craig Young 60'
2 - 1 Full time
Carshalton Athletic
  • Tommy Bradford 53'
Att. 339
Hastings United
  • Samuel Adams 33'
1 - 0 Full time
Faversham Town
Att. 232
Herne Bay
  • Jonathan Richardson 21' (Sent Off)
  • Jake Embery 55'
1 - 0 Full time
Walton Casuals
Att. 212
Hythe Town
  • Jerald Aboagye 12'
1 - 0 Full time
Whyteleafe
Att. 61
Molesey
  • Joshua Andrew 41'
  • Joshua Andrew 46'
  • Antonios Kozakis 90'
3 - 4 Full time
Phoenix Sports
  • Frankie Sawyer 3'
  • Alfie Aldridge 15'
  • Jack Barry 43'
  • Jack Barry 81'
Att. 166
Ramsgate
  • Alfie Paxman 61'
1 - 0 Full time
Horsham
Att. 108
Shoreham
0 - 4 Full time
Sittingbourne
  • Kane Rowland 24'
  • Kane Rowland 55'
  • Kane Phillip 75'
  • David Smith 86'
Att. 125
VCD Athletic
  • Omar Lawson 37'
1 - 2 Full time
Lewes
  • William Medlock 69'
  • William Medlock 80'

The Emirates FA Cup 17-18 - Fourth Round Qualifying

Att. 731
Brackley Town
3 - 3 Full time
Billericay Town
  • Adam Cunnington 46'
  • Louie Theophanous 71'
  • Adam Cunnington 78'
Att. 873
Burgess Hill Town
0 - 1 Full time
Dartford
Att. 401
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 58'
  • Ruaridh Kay 88'
2 - 4 Full time
Heybridge Swifts
  • Lawrence Yiga 14' (OG)
  • Lewis Godbold 14'
  • Samuel Bantick 65'
  • Luke Callander 69' (Pen)
  • Luke Callander 73'
Att. 1495
Maidstone United
2 - 2 Full time
Enfield Town
  • Simon Thomas 20'
  • Darren Purse 57' (Pen)
Att. 879
Margate
  • Harry Stannard 89'
1 - 2 Full time
Leatherhead
Att. 926
Slough Town
1 - 0 Full time
Folkestone Invicta
  • Kieron McCann 0' (Sent Off)

Wednesday 11 October 2017

North Division

Att. 168
Grays Athletic
  • Kai Brown 11'
1 - 3 Full time
Potters Bar Town
  • Andrew Lomas 37'
  • Michael Murray 41'
  • Eoin Casey 54'

The FA Trophy 17-18 - Preliminary Round Replays

Att. 100
Aylesbury United
1 - 2 Full time
AFC Sudbury

Tuesday 10 October 2017

Premier Division

Att. 195
Brightlingsea Regent
  • Aaron Goode 26' (OG)
  • Aaron Condon 29'
2 - 0 Full time
Kingstonian
Att. 130
Harlow Town
  • Jared Small 14'
  • Reece Dobson 69'
2 - 2 Full time
Dorking Wanderers
  • Giuseppe Sole 33'
  • Solomon Pinnock 78'
Att. 130
Metropolitan Police
  • Callum Kealy 16'
  • Callum Kealy 29'
  • Thomas Hickey 83' (Sent Off)
2 - 0 Full time
Wingate & Finchley
  • Ahmet Rifat 83' (Sent Off)

North Division

Att. 98
Norwich United
  • Tim Henery 15' (Pen)
1 - 1 Full time
Romford
  • James Ishmail 89'
Att. 78
Tilbury
  • Adam Vyse 45'