Results

Wednesday 22 November 2017

The Velocity Trophy 17-18 - Round Three

Att. 355
Billericay Town
  • Jake Robinson 64'
1 - 1 Full time
Heybridge Swifts
  • Kreshnic Krasniqi 5' (Pen)
Billericay Town win 5 - 3 on penalties.

The FA Trophy 17-18 - Second Round Qualifying Replays

Att. 139
Cray Wanderers
  • Mitchell Nelson 15'
  • Michael Frieter 55'
  • Michael Power 71' (Pen)
  • Michael Power 87' (Pen)
4 - 1 Full time
Moneyfields

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 67
Thamesmead Town
3 - 2 Full time
AFC Sudbury
  • Max Booth 43'
  • Panashe Mundawarara 54'

Tuesday 21 November 2017

Premier Division

Att. 140
Brightlingsea Regent
  • Samuel Ashford 1'
  • Matthew Cripps 40'
  • Aaron Condon 47'
  • William Hunt 56'
  • William Hunt 88'
5 - 2 Full time
Burgess Hill Town
  • Pat Harding 62'
  • Charlie Bennett 89'
Att. 292
Enfield Town
  • Elliot Benyon 40'
1 - 1 Full time
Wingate & Finchley
  • Afolabi Obafemi 86'
Att. 149
Harrow Borough
  • Shaun Preddie 58'
1 - 2 Full time
Staines Town
  • Elliott Buchanan 80'
  • Elliott Buchanan 90'
Att. 306
Hendon
  • Niko Muir 6'
  • Dave Diedhiou 17'
  • Niko Muir 43' (Pen)
3 - 3 Full time
Dulwich Hamlet
Att. 231
Lowestoft Town
  • Jake Reed 23'
  • Jake Reed 50'
  • Shaun Bammant 62'
3 - 1 Full time
Leatherhead
Att. 264
Needham Market
  • Daniel Morphew 1'
  • Gareth Heath 19'
  • Luke Ingram 37'
  • Jamie Griffiths 63'
  • Callum Harrison 70'
5 - 1 Full time
Harlow Town
  • Jideofo Maduako 4'
Att. 251
Tonbridge Angels
  • Nathan Elder 42'
  • Alexander Akrofi 51'
2 - 1 Full time
Thurrock
  • Lewwis Spence 90'
Att. 160
Tooting & Mitcham United
  • Isaiah Jones 90'
1 - 3 Full time
Margate
  • Jordan Chiedozie 8'
  • Jordan Chiedozie 20'
  • Kane Haysman 64'

North Division

Att. 86
AFC Hornchurch
  • Elliot Styles 73' (Sent Off)
  • Brad Warner 84'
1 - 0 Full time
Ware
Att. 62
Bowers & Pitsea
  • Jamie Dicks 7'
  • John Easterford 84'
2 - 0 Full time
Waltham Abbey
Att. 144
Canvey Island
  • George Sykes 67'
1 - 0 Full time
Haringey Borough
Att. 96
Soham Town Rangers
  • William Gardner 38'
1 - 3 Full time
Brentwood Town
  • Matthew Price 29'
  • Ezekiel Bademosi 41'
  • Matthew Price 78'
Att. 105
Tilbury
0 - 2 Full time
Aveley
  • Alexander Teniola 27'
  • Sewa Marah 49'

South Division

Att. 132
Corinthian-Casuals
0 - 2 Full time
Phoenix Sports
Att. 239
Hastings United
0 - 0 Full time
Chipstead
Att. 159
Hythe Town
0 - 0 Full time
Greenwich Borough
Att. 58
Molesey
  • Ronald Sobowale 33'
  • Ronald Sobowale 46'
2 - 3 Full time
Sittingbourne
  • Miles Cornwell 9'
  • Kane Rowland 52'
  • Kane Rowland 68'
Att. 112
South Park
0 - 2 Full time
Lewes

Suffolk County Cup 17-18 - Round Two

Att. 161
Bury Town
1 - 1 Full time
Newmarket Town
Bury Town win 8 - 7 on penalties.
Att. 110
Leiston
  • Jack Ainsley 42'
  • Patrick Brothers 90'
2 - 1 Full time
Mildenhall Town

Surrey County Cup 17-18 - Round One

19:45
Farnham Town
2 - 2 Full time
Whyteleafe
Farnham Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 60
Merstham
3 - 0 Full time
Walton & Hersham

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 141
Folkestone Invicta
  • Jonathan Nurse 46' (OG)
1 - 2 Full time
Metropolitan Police
  • Jamie Autorino 42'
  • Isaac (Zack) Newton 71'
Att. 70
Shoreham
0 - 4 Full time
Dorking Wanderers
  • Lewis Putman 8'
  • Anthony Oaks 26'
  • Gareth Chendlik 56'
  • Gareth Chendlik 68'
Att. 70
Walton Casuals
3 - 0 Full time
Horsham

Norfolk County Cup 17-18 - Round Three

Att. 80
Sherringham
1 - 7 Full time
Norwich United

The Women's Cup Sponsored by Goodmove.co.uk 17-18 - Round One

19:45
Whyteleafe
P - P
Godalming Town

Monday 20 November 2017

Premier Division

Att. 285
Kingstonian
0 - 2 Full time
Billericay Town
  • Billy Bricknell 48' (Pen)
  • Louie Theophanous 69'

Surrey County Cup 17-18 - Round One

Att. 60
Carshalton Athletic
  • Tommy Bradford 17'
  • Mickel Miller 48'
  • Mickel Miller 65'
  • Mickel Miller 72'
  • Jordan Cheadle 90'
6 - 2 Full time
Egham Town

Sunday 19 November 2017

Premier Division

Att. 371
Leatherhead
  • Yannis Ambroisine 25'
  • Liam Nash 32'
  • Liam Nash 35'
  • Liam Nash 77'
4 - 0 Full time
Wingate & Finchley

Saturday 18 November 2017

Premier Division

15:00
Brightlingsea Regent
  • Matthew Cripps 52'
1 - 2 Full time
Folkestone Invicta
  • Samuel Hasler 28'
  • Adam Yusuff 90' (Pen)
Att. 390
Enfield Town
  • Simon Thomas 6'
  • Simon Thomas 49'
  • Ryan Blake 90'
3 - 1 Full time
Thurrock
  • Dennis Oli 15'
Att. 501
Harlow Town
  • Andnea Kimpala Mayasi 19'
  • Sammy Dadson 65'
2 - 4 Full time
Billericay Town
  • Herschel (Sanchez) Watt 29'
  • Jake Robinson 78' (Pen)
  • Adam Cunnington 80'
  • Louie Theophanous 87'
Att. 145
Harrow Borough
  • Ryan Moss 28'
  • Kurtis Cumberbatch 36'
  • Michael Bryan 72'
3 - 4 Full time
Dorking Wanderers
  • Thomas Tolfrey 17'
  • Lewis Taylor 20'
  • Matthew Briggs 23'
  • Chris Boulter 83'
Att. 192
Hendon
  • Dave Diedhiou 45'
  • Zak Joseph 90'
2 - 2 Full time
Burgess Hill Town
  • Lee Harding 89'
  • Pat Harding 90'
Att. 358
Lowestoft Town
  • Jake Reed 68' (Sent Off)
  • Travis Cole 77' (Sent Off)
0 - 2 Full time
Margate
  • Kane Haysman 39'
  • Jordan Chiedozie 78' (Pen)
Att. 121
Merstham
  • Stephan Hamilton-Forbes 36'
1 - 5 Full time
Staines Town
  • Lewis Driver 5'
  • Mohamed Bettamer 26'
  • Bayley Brown 38'
  • Thomas Brewer 45'
  • Mohamed Bettamer 68' (Sent Off)
  • Elliott Buchanan 70' (Pen)
Att. 321
Metropolitan Police
  • Isaac (Zack) Newton 86'
1 - 4 Full time
Dulwich Hamlet
  • Reise Allassani 15'
  • Reise Allassani 19'
  • Mark Weatherstone 30'
  • Reise Allassani 39'
Att. 383
Tonbridge Angels
  • Joseph Turner 9' (Pen)
  • Nathan Elder 41'
  • Alexander Akrofi 48'
  • Nathan Elder 60'
  • Tashi Kwayie 90'
5 - 4 Full time
Needham Market
  • Diaz Wright 17'
  • Callum Harrison 32'
  • Daniel Morphew 71' (Pen)
  • Jamie Griffiths 85'
Att. 262
Tooting & Mitcham United
  • Peter Wedgeworth 16'
  • Marvin Elliott 58' (OG)
  • Michael Dixon 64'
3 - 2 Full time
Kingstonian
  • Marvin Elliott 60'
  • Thomas Derry 80'
Att. 511
Worthing
  • Reece Hallard 16'
1 - 1 Full time
Leiston
  • Matthew Blake 36'

North Division

15:00
AFC Hornchurch
  • Nathan Bertram-Cooper 66'
  • Brad Warner 87'
2 - 0 Full time
Hertford Town
Att. 117
Barking
  • Abayomi Seymour 20'
1 - 0 Full time
Canvey Island
Att. 112
Brentwood Town
  • Matthew Price 24' (Pen)
  • Shomari Barnwell 59'
2 - 0 Full time
Haringey Borough
Att. 279
Bury Town
0 - 0 Full time
Bowers & Pitsea
Att. 177
Grays Athletic
  • Kieran Bishop 13'
  • Kieran Bishop 35' (Pen)
2 - 2 Full time
Mildenhall Town
  • Marcio Pereira 30'
  • Daniel Brown 42'
Att. 188
Heybridge Swifts
  • Luke Callander 15'
1 - 2 Full time
Dereham Town
  • Jamie Forshaw 6'
  • Toby Hilliard 30'
  • Toby Hilliard 92' (Sent Off)
Att. 92
Potters Bar Town
  • Michael Murray 35'
  • Michael Murray 41'
  • Michael Murray 60'
  • Steve Brown 65'
4 - 1 Full time
Norwich United
  • Tim Henery 39'
Att. 125
Romford
  • Ayodeji Olukoga 87'
1 - 1 Full time
Aveley
  • Alexander Teniola 61'
Att. 110
Soham Town Rangers
  • Jonathan Kaye 41'
1 - 3 Full time
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 4'
  • Christopher Millar 83'
  • Junior Ogedi-Uzokwe 90' (Pen)
Att. 86
Waltham Abbey
  • Firmin Ngandu 62'
  • Aron Gordon 67'
2 - 2 Full time
AFC Sudbury
  • Reece Dobson 29'
  • Reece Dobson 82'
Att. 54
Ware
0 - 2 Full time
Tilbury
  • Adam Vyse 72'
  • Charlie Little 89'
Att. 79
Witham Town
  • Jeffery Gyamfi 43'
  • Elliot Ronto 51' (Pen)
  • Lance Akins 87'
3 - 2 Full time
Cheshunt
  • Kyle Roberts 40'
  • Jason Hallett 90'

South Division

Att. 38
Chipstead
  • Christopher O'Flaherty 60'
1 - 1 Full time
Faversham Town
  • Mark Lovell 38'
Att. 182
Corinthian-Casuals
  • Reyon Dillon 8'
  • Maxwell Oldham 69'
  • Reyon Dillon 82'
3 - 0 Full time
Ashford United
Att. 81
East Grinstead Town
0 - 7 Full time
Cray Wanderers
  • Steven Springett 11' (OG)
  • Ben Mundele 26'
  • Mitchell Nelson 35'
  • Brandon Scott 49'
  • Ralique Lawrence 79'
  • Michael Frieter 83'
  • Freddie Parker 90' (Pen)
Att. 106
Greenwich Borough
  • George Kamurasi 31' (Sent Off)
0 - 2 Full time
Horsham
  • Joseph Shelley 35'
  • Scott Harris 69'
Att. 726
Guernsey
  • Ross Allen 30'
  • Ross Allen 38'
  • Jamie Dodd 79'
  • Ross Allen 87'
5 - 2 Full time
Shoreham
  • Simon Geall 68' (OG)
  • Alex Laing 69'
Att. 297
Hastings United
  • Ansu Janneh 18'
  • Calum Davies 25'
2 - 1 Full time
VCD Athletic
  • Ellis Brown 58'
Att. 182
Herne Bay
0 - 0 Full time
Molesey
Att. 222
Hythe Town
0 - 4 Full time
Carshalton Athletic
  • Omar Koroma 16'
  • Omar Koroma 58'
  • Omar Koroma 79'
  • Omar Koroma 82'
Att. 546
Lewes
  • Jonte Smith 57'
  • Jonte Smith 90'
2 - 2 Full time
Thamesmead Town
  • Richard Pacquette 10'
  • Danny Parish 41'
Att. 58
Phoenix Sports
0 - 3 Full time
Walton Casuals
  • Josh Kelly 9'
  • Tyrell Richardson-Brown 52'
  • Youssef Bamba 85'
Att. 199
Ramsgate
  • Billy Munday 20'
  • Thomas Chapman 31'
  • Alfie Paxman 71'
  • Thomas Chapman 90' (Pen)
4 - 1 Full time
Whyteleafe
  • Wazir Azeez-Oluwonran 26'
Att. 112
Sittingbourne
0 - 3 Full time
South Park
  • Christopher Smith 43'
  • Jack Mazzone 50'
  • Christopher Smith 68'

Thursday 16 November 2017

The Emirates FA Cup 17-18 - First Round Proper Replays

Att. 3400
Billericay Town
  • Adam Cunnington 61'
  • Robert Swaine 82' (Sent Off)
1 - 3 Full time
Leatherhead

Wednesday 15 November 2017

South Division

19:45
Thamesmead Town
  • Danny Parish 6'
  • Thomas O'Connor 8'
  • Laurent Mendy 12'
  • Richard Pacquette 65'
  • Danny Parish 86'
5 - 2 Full time
Phoenix Sports
  • Ashley Probets 26'
  • Jeff Duah-Kessie 90'

Tuesday 14 November 2017

Premier Division

Att. 244
Burgess Hill Town
  • Lee Harding 4'
1 - 4 Full time
Metropolitan Police
  • Jeremy Arthur 16'
  • Jay Gasson 43'
  • Bayley Mummery 59'
  • Lloyd Macklin 63'
Att. 1199
Dulwich Hamlet
  • Ashley Carew 59'
  • Mark Weatherstone 73'
2 - 0 Full time
Harrow Borough
Att. 247
Merstham
0 - 3 Full time
Billericay Town
  • Louie Theophanous 45'
  • Louie Theophanous 48'
  • Billy Bricknell 55'
Att. 98
Thurrock
  • Remi Sutton 7'
  • Lewwis Spence 28'
  • Ronnie Winn 51'
3 - 0 Full time
Lowestoft Town
Att. 121
Wingate & Finchley
  • Rob Laney 24'
  • Ben Pattie 91'
2 - 1 Full time
Brightlingsea Regent
  • Joshua Gould 62'

North Division

Att. 137
Dereham Town
  • Jamie Forshaw 17'
  • Toby Hilliard 59'
2 - 0 Full time
Bury Town
  • Bradley Barber 4' (Sent Off)
Att. 175
Hertford Town
  • Tommy Wade 43' (Sent Off)
  • Mark Summers 68'
1 - 1 Full time
Witham Town
  • Correy Davidson 20'
Att. 74
Maldon & Tiptree
  • Johnville Renee 6'
  • Junior Ogedi-Uzokwe 28'
  • Joshua Pollard 63'
  • Nicholas Akoto 90'
4 - 1 Full time
Brentwood Town
  • Joshua Pollard 53' (OG)
Att. 123
Mildenhall Town
0 - 1 Full time
Waltham Abbey
  • Firmin Ngandu 77'

South Division

Att. 210
Ashford United
  • Max Watters 32'
  • Max Watters 54'
  • Andrew Dalhouse 61'
3 - 5 Full time
Herne Bay
  • Thomas Carlton 17'
  • Ryan Catmull 33'
  • Jake Embery 62'
  • Nassim Dukali 71'
  • Junior Aikhionbare 77'
Att. 177
Faversham Town
0 - 3 Full time
Hythe Town
  • Dean Grant 45'
  • Ryan Johnson 64'
  • Kieron Campbell 75'
Att. 144
Horsham
  • Dean Bown 12'
  • George Landais 40'
2 - 2 Full time
Hastings United
  • Oliver Rowe 3'
  • Calum Davies 8'
Att. 59
Molesey
  • Antonio Simeone 41' (Pen)
  • Ross Chalke 76'
2 - 4 Full time
Guernsey
  • Craig Young 37'
  • Ross Allen 42'
  • Keanu Marsh 51'
  • Ross Allen 85'
Att. 108
Shoreham
  • Alex Laing 78'
  • Alex Laing 84'
2 - 4 Full time
East Grinstead Town
  • Luke Tan 25'
  • Luke Tan 27'
  • Ollie Gill 69'
  • Jordy Mongoy 76'
Att. 88
South Park
  • Christopher Smith 45' (Pen)
1 - 6 Full time
Corinthian-Casuals
  • Gabriel Odunaike 10'
  • Maxwell Oldham 22'
  • Daniel Cunningham 25'
  • Gabriel Odunaike 75'
  • Maxwell Oldham 84'
  • Gabriel Odunaike 90'
Att. 76
VCD Athletic
  • Alastair Gordon 23'
  • Anthony Martin 35'
  • Anthony Martin 74'
3 - 1 Full time
Ramsgate
  • Rory Smith 90'
Att. 89
Walton Casuals
  • Max Ellison-Hustwick 70' (Pen)
1 - 1 Full time
Greenwich Borough
  • Travis Gregory 90'
Att. 130
Whyteleafe
0 - 0 Full time
Lewes

Suffolk County Cup 17-18 - Round Two

Att. 222
AFC Sudbury
0 - 2 Full time
Needham Market

Essex County Cup 17-18 - Round Four

Att. 146
Canvey Island
0 - 2 Full time
Romford
  • Christopher Taylor 55'
  • Christopher Taylor 89'

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 199
Cheshunt
  • Kyle Roberts 43'
1 - 4 Full time
Enfield Town
  • Simon Thomas 26'
  • Ryan Blake 35'
  • Aaron Greene 39'
  • Ryan Blake 52'
Att. 65
Hendon
  • Keagan Cole 27'
  • Zak Joseph 56'
  • Zak Joseph 61'
  • Zak Joseph 72'
  • Matthew Ball 87'
5 - 1 Full time
Grays Athletic
  • Jamie Slabber 22'

Surrey County Cup 17-18 - Round One

Att. 69
Dorking Wanderers
  • Gareth Chendlik 40'
  • Gareth Chendlik 61'
  • Giuseppe Sole 84'
  • Giuseppe Sole 89'
4 - 1 Full time
Godalming Town

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 136
Heybridge Swifts
1 - 2 Full time
Bowers & Pitsea
  • Johnny Ashman 5'
  • John Easterford 40'

The FA Trophy 17-18 - Second Round Qualifying

15:00
Moneyfields
1 - 1 Full time
Cray Wanderers
  • Michael Power 65'

The FA Trophy 17-18 - Second Round Qualifying Replays

Att. 230
Potters Bar Town
  • Rokas Janilionis 85'
1 - 2 Full time
Hereford

Cambridge County Cup 17-18 - Quarter Finals

19:45
Wisbech Town
P - P
Soham Town Rangers

Monday 13 November 2017

North Division

Att. 241
Aveley
0 - 1 Full time
Barking
  • Kiernan Hughes-Mason 55'

South Division

Att. 254
Carshalton Athletic
  • Mohammed-Idris Oshilaja 76'
  • Raheem Sterling-Parker 86'
2 - 1 Full time
Chipstead
  • Dylan Cascoe 55'

The FA Trophy 17-18 - Second Round Qualifying Replays

Att. 177
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 68'
1 - 0 Full time
Sittingbourne
Att. 175
Kingstonian
2 - 0 Full time
Ashford Town (Middlesex)

Saturday 11 November 2017

Premier Division

Att. 439
Folkestone Invicta
  • Scott Heard 0' (Sent Off)
  • Ian Draycott 7'
  • Ian Draycott 80'
  • Adam Yusuff 84'
3 - 1 Full time
Tooting & Mitcham United
  • Danny Bassett 39'
Att. 342
Lowestoft Town
  • Jacek Zielonka 15'
1 - 0 Full time
Merstham
Att. 311
Staines Town
  • Lewis Driver 50'
  • Elliott Buchanan 74'
  • Joshua Webb 82'
3 - 1 Full time
Tonbridge Angels
  • Nathan Elder 44'
  • George Beavan 55' (Sent Off)
Att. 118
Thurrock
  • Joel Nouble 23'
  • Ronnie Winn 90'
2 - 0 Full time
Harrow Borough

North Division

Att. 254
AFC Sudbury
  • Ben Hunter 35'
  • Jake Colclough 46'
  • Jake Clowsley 90'
3 - 2 Full time
Tilbury
  • Tobias Aromolaran 81'
  • Adam Vyse 90'
Att. 394
Canvey Island
  • Mitchel Gilbey 44' (Pen)
  • George Sykes 68'
  • Ryan Charles 72'
3 - 0 Full time
Grays Athletic
Att. 204
Cheshunt
0 - 4 Full time
Barking
  • Kiernan Hughes-Mason 44'
  • Daniel Gilchrist 52'
  • Sam Shaban 89'
  • Abayomi Seymour 90'
Att. 202
Dereham Town
  • Jamie Forshaw 48'
  • Toby Hilliard 66'
2 - 2 Full time
Romford
  • Jonathan Nzengo 11'
  • Hugo Atkinson 71'
Att. 243
Hertford Town
0 - 1 Full time
Soham Town Rangers
  • Joe Carden 84'
Att. 101
Norwich United
  • Liam Jackson 90'
1 - 3 Full time
Witham Town
  • Chinedu Osadebe 10'
  • Lance Akins 13'
  • Correy Davidson 20'
Att. 88
Ware
0 - 4 Full time
AFC Hornchurch
  • Elliot Styles 19'
  • George Purcell 62'
  • Leon McKenzie 70'
  • George Purcell 81' (Pen)

South Division

Att. 368
Ashford United
  • Matthew Day 80'
1 - 3 Full time
Hastings United
  • Calum Davies 41'
  • Calum Davies 71'
  • Calum Davies 86'
Att. 176
Faversham Town
  • Carl Rook 20'
  • Luke Griffiths 29'
  • Matthew Bourne 42'
3 - 1 Full time
East Grinstead Town
  • Leo Mazzone 71'
Att. 65
Molesey
  • Ronald Sobowale 45'
  • Oluwole Akinsanya 46'
  • Dre Grobbler 82'
3 - 0 Full time
Chipstead
Att. 124
Shoreham
0 - 3 Full time
Hythe Town
  • Jerson Dos Santos 8'
  • Jerson Dos Santos 55'
  • Sidney Sollis 82'
Att. 142
VCD Athletic
0 - 1 Full time
Greenwich Borough
  • Jack Sammoutis 70'
Att. 150
Whyteleafe
0 - 1 Full time
Phoenix Sports
  • Jeff Duah-Kessie 14'

The FA Trophy 17-18 - Second Round Qualifying

Att. 163
Ashford Town (Middlesex)
2 - 2 Full time
Kingstonian
Att. 176
Barwell
0 - 1 Full time
Mildenhall Town
Att. 1376
Billericay Town
  • Adam Cunnington 2'
  • Robert Swaine 22'
  • Jake Robinson 52'
  • Jake Robinson 64'
  • Jake Robinson 75'
  • Sam Deering 82'
6 - 2 Full time
Bury Town
Att. 166
Brentwood Town
  • Connor Martin 24'
  • Andrew Freeman 35'
  • Matthew Price 45'
3 - 1 Full time
Needham Market
Att. 180
Corinthian-Casuals
1 - 3 Full time
Wingate & Finchley
  • Ben Pattie 41'
  • Rob Laney 64'
  • Reece Beckles-Richards 79'
Att. 319
Dorchester Town
1 - 2 Full time
Heybridge Swifts
Att. 188
Dorking Wanderers
  • Thomas Tolfrey 16'
  • James McShane 48'
  • David Ray 72'
  • Giuseppe Sole 81'
4 - 1 Full time
Leiston
  • Christy Finch 79'
Att. 363
Harlow Town
  • Alexander Read 27'
2 - 1 Full time
Dulwich Hamlet
  • Reise Allassani 33'
Att. 165
Hendon
  • Niko Muir 15' (Pen)
  • Zak Joseph 26'
  • Niko Muir 59'
3 - 0 Full time
Burgess Hill Town
Att. 1368
Hereford
0 - 0 Full time
Potters Bar Town
Att. 568
Lewes
2 - 0 Full time
Bishop's Stortford
Att. 179
Maldon & Tiptree
  • Ryan Gondoh 48'
1 - 4 Full time
Slough Town
Att. 219
Royston Town
3 - 2 Full time
Leatherhead
Att. 134
Sittingbourne
  • Kane Rowland 24'
1 - 1 Full time
Haringey Borough
  • Ralston Gabriel 45'
Att. 136
Thame United
1 - 0 Full time
Worthing
Att. 82
Thamesmead Town
0 - 1 Full time
Metropolitan Police

Wednesday 8 November 2017

Premier Division

Att. 294
Leatherhead
  • Liam Nash 10' (Pen)
1 - 2 Full time
Folkestone Invicta
  • Joshua Vincent 44'
  • Samuel Hasler 58'

North Division

Att. 115
Romford
  • Connor Hammond 9'
1 - 1 Full time
Haringey Borough
  • Anthony McDonald 82'

South Division

19:45
Guernsey
  • Ross Allen 10'
  • David Rihoy 15'
  • David Rihoy 37'
  • Craig Young 74'
4 - 4 Full time
Whyteleafe
  • Samuel Clayton 72'
  • Jake Connaris 75'
  • Nkori-Venceslas Bola 84'
  • David Rihoy 89' (OG)

The Women's Cup Sponsored by Goodmove.co.uk 17-18 - Round One

Att. 22
Harlow Town
0 - 3 Full time
Enfield Town

Sussex County Cup 17-18 - Round Two

Att. 236
Lewes
7 - 0 Full time
Horsham YMCA

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 336
Maldon & Tiptree
0 - 3 Full time
Billericay Town
  • Herschel (Sanchez) Watt 15'
  • Dean Inman 68'
  • Dean Inman 80'

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 52
West Essex
3 - 3 Full time
Brentwood Town
  • Bradley Hunter 33'
  • Ezekiel Bademosi 48'
  • Jack Gardner 73'
Brentwood Town win 4 - 5 on penalties.

Tuesday 7 November 2017

Premier Division

Att. 140
Harlow Town
  • Sammy Dadson 66'
1 - 0 Full time
Leiston
Att. 319
Lowestoft Town
  • Jacek Zielonka 27'
  • Rory McAuley 68'
2 - 4 Full time
Needham Market
  • Adam Mills 36'
  • Gareth Heath 52'
  • Luke Ingram 64'
  • Callum Harrison 79'
Att. 145
Merstham
  • Ryan Hall 8'
  • Alex Addai 88' (Sent Off)
1 - 2 Full time
Margate
  • Jordan Chiedozie 41'
  • Kane Haysman 76'
Att. 235
Metropolitan Police
  • Luke Robertson 78'
  • Tom Bird 86'
  • Tom Bird 90'
3 - 2 Full time
Kingstonian
  • Alec Fiddes 10'
  • Ambrose Gnahore 55'
Att. 152
Tooting & Mitcham United
  • Michael Dixon 63'
1 - 2 Full time
Burgess Hill Town
  • Lucas Santos Rodrigues 14'
  • James Richmond 90'
Att. 498
Worthing
  • Harvey Sparks 8'
  • Reece Hallard 36'
  • Kieron Pamment 48'
3 - 1 Full time
Dorking Wanderers
  • Matthew Briggs 88'

North Division

Att. 43
Barking
  • Theophilus Ola 72' (Pen)
1 - 0 Full time
Ware
Att. 221
Bury Town
  • Ryan Jolland 56'
  • Joe White 94'
2 - 2 Full time
Norwich United
  • Adam Hipperson 12'
  • Adam Hipperson 75'
Att. 104
Potters Bar Town
  • Eoin Casey 57'
  • Femi Ogunsola 73'
2 - 2 Full time
Cheshunt
  • Tom Bruno 1'
  • Joseph Clemo 42'
Att. 183
Soham Town Rangers
  • Jonathan Kaye 53'
  • Joe Carden 55'
2 - 2 Full time
Mildenhall Town
  • Matthew Green 13' (Pen)
  • Alexander Stillinger 88'
Att. 84
Witham Town
  • Elliot Ronto 52' (Pen)
  • Elliot Ronto 90' (Pen)
2 - 0 Full time
Dereham Town

South Division

Att. 70
Chipstead
  • Allan Tait 5'
  • Christopher O'Flaherty 25' (Pen)
  • Jeremy Boakye 63'
  • Dylan Cascoe 88'
4 - 1 Full time
Horsham
  • Toby House 70'
Att. 138
Corinthian-Casuals
  • Jordan Clarke 27'
  • Jack Strange 33'
  • Jordan Clarke 42' (Pen)
  • Daniel Cunningham 61'
4 - 1 Full time
Molesey
  • Antonio Simeone 71' (Pen)
Att. 63
East Grinstead Town
0 - 2 Full time
Walton Casuals
  • Youssef Bamba 22'
  • Isaac Sarpong 32'
Att. 148
Greenwich Borough
  • Mark Phillips 16'
1 - 2 Full time
Carshalton Athletic
  • Raheem Sterling-Parker 36' (Pen)
  • Raheem Sterling-Parker 48'
  • Raheem Sterling-Parker 53' (Sent Off)
Att. 254
Hastings United
  • Calum Davies 8'
1 - 1 Full time
Cray Wanderers
  • Michael Power 26'
Att. 198
Herne Bay
  • Connor Cox 20'
  • Danny Rumbol 72'
2 - 3 Full time
Thamesmead Town
  • Paul Vines 7' (Pen)
  • Harvey Brand 13'
  • Harvey Brand 29'
Att. 86
Phoenix Sports
  • Onoriode Ogboe 16'
1 - 2 Full time
South Park
  • Kieran Lavery 15'
  • Jack Mazzone 46'
Att. 183
Ramsgate
  • Rory Smith 65'
  • Thomas Chapman 74'
  • Alfie Paxman 88'
3 - 0 Full time
Ashford United
Att. 175
Sittingbourne
  • Mobolaji Dawodu 88'
1 - 2 Full time
Faversham Town
  • Luke Griffiths 44'
  • Luke Griffiths 90'

Middlesex County Cup 17-18 - Round Two

Att. 31
AFC Hayes
2 - 4 Full time
Staines Town
Att. 115
Enfield Town
  • Micky Parcell 90'
1 - 2 Full time
Hampton & Richmond Borough
Att. 86
Hendon
  • Ashley Nathaniel-George 51'
  • Niko Muir 80'
2 - 1 Full time
Harrow Borough

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 127
Canvey Island
5 - 0 Full time
Saffron Walden Town
Att. 92
Stansted
1 - 1 Full time
Grays Athletic
Grays Athletic win 2 - 4 on penalties.
Att. 58
Waltham Abbey
1 - 0 Full time
Coggeshall Town

The FA Trophy 17-18 - First Round Qualifying Replays

Att. 77
Egham Town
3 - 5 Full time
Bowers & Pitsea
  • David Knight 17'
  • Jamie Salmon 78' (Sent Off)
  • Callum Chafer 90'
  • Lewis Manor 109'
  • David Knight 118'
  • Tony Stokes 120'
AET

Sussex County Cup 17-18 - Round Two

Att. 64
Shoreham
0 - 3 Full time
Saltdean United

The Velocity Trophy 17-18 - Round Two

Att. 173
Tonbridge Angels
0 - 0 Full time
Hythe Town
Hythe Town win 3 - 5 on penalties.

Monday 6 November 2017

Essex County Cup 17-18 - Round Three

Att. 206
Aveley
1 - 0 Full time
Brighlingsea Regent
Att. 211
Colchester United
4 - 1 Full time
Thurrock

Sunday 5 November 2017

The Emirates FA Cup 17-18 - First Round Proper

Att. 3004
Exeter City
3 - 1 Full time
Heybridge Swifts
Att. 1797
Leatherhead
1 - 1 Full time
Billericay Town
  • Billy Bricknell 65' (Pen)

Saturday 4 November 2017

Premier Division

Att. 181
Brightlingsea Regent
  • William Hunt 21'
  • Aaron Condon 35'
  • Jake Turner 60'
3 - 1 Full time
Harlow Town
  • Sammy Dadson 10'
Att. 312
Burgess Hill Town
  • Lucas Santos Rodrigues 34'
  • Lee Harding 53'
  • Gary Elphick 86' (Sent Off)
2 - 1 Full time
Leiston
  • Joe Jefford 90'
Att. 409
Folkestone Invicta
  • Ian Draycott 36'
  • Scott Heard 86'
  • Adam Yusuff 90' (Pen)
3 - 1 Full time
Dorking Wanderers
  • Giuseppe Sole 41'
Att. 297
Hendon
  • Niko Muir 28'
1 - 3 Full time
Kingstonian
  • Reece Grant 12'
  • Taylor Miles 55'
  • Thomas Derry 80'
Att. 395
Lowestoft Town
  • Jake Reed 90'
1 - 3 Full time
Metropolitan Police
  • Jonathan Wright 19'
  • Bayley Mummery 78'
  • Lloyd Macklin 89'
Att. 464
Margate
  • Jordan Chiedozie 59'
  • Jack Evans 75'
2 - 0 Full time
Staines Town
Att. 262
Needham Market
0 - 2 Full time
Worthing
  • Kieron Pamment 58'
  • Rhyle Ovenden 90'
Att. 196
Thurrock
0 - 1 Full time
Dulwich Hamlet
  • Reise Allassani 40'
Att. 266
Tooting & Mitcham United
  • Daniel Clements 9'
  • Michael Dixon 35'
  • Omar Folkes 36'
  • Danny Bassett 82'
  • Danny Bassett 90'
5 - 2 Full time
Harrow Borough
  • George Moore 58'
  • George Moore 74'
  • Kurtis Cumberbatch 80' (Sent Off)
  • Curtis Ujah 87' (Sent Off)

North Division

Att. 174
AFC Hornchurch
0 - 1 Full time
Witham Town
  • Correy Davidson 92'
Att. 106
Brentwood Town
  • Brenden Cavalier 84'
1 - 2 Full time
Bury Town
  • Tommy Robinson 36'
  • Cemal Ramadan 55'
Att. 192
Grays Athletic
  • Adeyinka Cole 28'
  • Adeyinka Cole 31'
  • Lamar Johnson 59' (Sent Off)
2 - 2 Full time
Cheshunt
  • Jason Hallett 63' (Pen)
  • Jason Hallett 89'
Att. 172
Haringey Borough
  • Lawrence Yiga 67'
  • Anthony McDonald 89'
2 - 1 Full time
Dereham Town
  • Jamie Forshaw 76'
Att. 260
Hertford Town
  • Michael Toner 20'
1 - 0 Full time
Canvey Island
Att. 90
Maldon & Tiptree
  • Junior Ogedi-Uzokwe 8'
  • Johnville Renee 54'
  • Kieran Bailey 88'
3 - 1 Full time
Aveley
  • George Doyle 90'
Att. 142
Mildenhall Town
  • Sam Roach 90'
1 - 1 Full time
Bowers & Pitsea
  • David Knight 31'
Att. 92
Norwich United
  • Adam Hipperson 31'
1 - 1 Full time
Barking
  • Alan Taylor 60'
Att. 123
Potters Bar Town
  • Eoin Casey 32'
  • Eoin Casey 59'
2 - 1 Full time
Romford
  • Jonathan Nzengo 72'
Att. 127
Soham Town Rangers
  • Marcus Hall 1'
  • Craig Gillies 16'
  • Callum Russell 58' (Pen)
  • Jordan Lee 90' (Sent Off)
3 - 1 Full time
Waltham Abbey
  • Darrell Russell 7'
Att. 101
Ware
  • Murat Karagul 90'
1 - 1 Full time
AFC Sudbury
  • Tyler French 0' (Sent Off)
  • Jamie Eaton-Collins 6'

South Division

Att. 72
Chipstead
  • Christopher O'Flaherty 25'
  • Allan Tait 86'